امروزه به لطف چسب های قدرتمند، کاشت میلگرد به عنوان یک راهکار کاملا مهندسی و مطمئن در پروژه های عمرانی شناخته می شود اما همواره باید توجه داشت که چنانچه در اجرای این امر سهل انگاری صورت پذیرد منجر به صدمات و خسارات جبران ناپذیری می شود. در این مطلب قصد داریم برخی نکات مهم در کاشت میلگرد را عنوان کنیم.

عموما کاشت میلگرد، بولت یا صفحه برای اهداف مختلفی از جمله موارد ذیل صورت می پذیرد که عمدتا به دلیل تغییرات معماری یا جبران برخی ضعف های مقاومتی می باشد

  •  جهت افزودن میلگرد ریشه به ستون
  • کاشت میلگرد جهت ایجاد کنسول یا اجرای نما روی تیرهای لبه
  • کاشت میلگرد جهت افزودن دیوار برشی در پروژه های مقاومسازی
  • کاشت میلگرد جهت تقویت فونداسیون
  • کاشت میلگرد جهت ایجاد سقف در بازشوهای موجود
  • کاشت بولت جهت استقرار صفحه ستون
  • کاشت بولت جهت نصب انواع پلیت
  • کاشت بولت جهت اجرای ژاکت فلزی
نکات مهم در کاشت میلگرد ، کاشت بولت

نکات نظارتی مهم در کاشت میلگرد:

در کاشت میلگرد حتما از چسب های مطمئن و نام آشنا استفاده کنید. در صورتی استفاده از چسب های متفرقه حتما از کارخانه سازنده استعلام استاندارهای مربوطه را اخذ نمایید و حتی الامکان از چسب های فله استفاده نشود. به خاطر داشته باشید متریال خوب در کنار اجرای خوب منجر به نتیجه مطلوب می شود و ضعف در هر مورد ( متریال و اجرا ) منجر به نتیجه نامطلوبی می شود.

تاریخ انقضای تک تک چسب ها کنترل شود. دقت گردد که تاریخ انقضا نباید مخدوش باشد. _ بسیاری از چسب هایی که تاریخ استفاده آن ها منقضی شده است توسط عده ای در گروه های واتساپی خریداری، اصلاح و فروخته می شود.

کاتالوگ شرکت سازنده چسب حتما مطالعه شود.

سوراخ کاری حتما با دستگاه دریل و مته انجام گیرد و به هیچ عنوان با دستگاه کرگیری صورت نپذیرد ( مگر آنکه پیش از سوراخکاری، سطح بتن اسکن شده باشد)

عمق تمامی سوراخ ها قبل از کاشت میلگرد کنترل شود.

عمق سوراخ ها مطابق با کاتالوگ شرکت سازنده چسب باشد.

سوراخ ها حتما توسط برس سیمی مضررس گردند.

چنانچه سوراخ ها مرطوب هستند حتما سوراخ ها کاملا خشک گردند و یا از چسب های مخصوص محیط های مرطوب استفاده گردد ( نظیر چسب Hilti RE500V4 )

سوراخ ها حتما قبل از کاشت و بعد برس سیمی زدن، هواگیری شوند و هواگیری حتما با دستگاه های دمنده (بلوور) انجام شود.

قسمتی از میلگردها که در داخل سوراخ فرو می رود حتما توسط برس سیمی جلا داده شود. ( ترجیحا توسط فرز با فرچه سیمی ) دقت شود که این عمل بسیار حائز اهمیت بوده و میلگرد نباید دارای گرد سیاه باشد، به طور کلی به نحوی باشد که زمانی میلگرد را به دست میگیریم، دستمان سیاه یا آلوده نشود.

به هیچ عنوان کاشت در کاور بتن انجام نشود.

نوشته : مهندس علیرضا خویه – کارشناس ارشد مهندسی عمران-زلزله 09120453389

“”بازنشر مطلب فقط با ذکر منبع مجاز می باشد””

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :